Augalai sportuojantiems

Autorius: Danguolė Andrijauskaitė, "Sveikas žmogus" 2013 Nr. 1 Data: 2013-02-19

article_image

Apie anabolinių steroidų nepageidautiną poveikį intensyviai sportuojant ir baigus sportinę karjerą kalbama vis garsiau. Galbūt sintetiniams kaip alternatyva galėtų būti kokios nors natūralios priemonės? „Puikių augalinių priemonių, skirtų sveikatai stiprinti, siekiant sportinių rezultatų ir jėgoms atgauti, pasirinkimas tikrai nemažas, – atsakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Farmakognozijos katedros profesorė Nijolė Savickienė. – Tik, siekiant geriausio veiksmingumo, reikėtų įvertinti individualų poreikį.“

Kam gali prireikti ašvagandos (migdomosios vitanijos) ir kaip vartotinas margainis? Ko vertas nuoviras iš Rytų šalių augalo ženšenio, išauginto lietuviško daržo lysvėje?. Kad tinkamai pasirinktume, verta žinoti, kas yra adaptogenai, gliukanai, silimarinas.

Ne paslaptis, kad, siekiant sporto rezultatų kuo greičiau, pavartojama ir anabolinių steroidų, arba sintetinių hormonų, nors dauguma sporto federacijų tai griežtai draudžia ir kontroliuoja. Kokia galima alternatyva? Kokie augalai yra natūralių steroidų šaltinis?

Aktyviems, sportuojantiems žmonėms tinka augalai adaptogenai. Jie turi steroidinių junginių, o tai reiškia, kad veikia kaip anabolikai, t.y. didina hormonų sistemos aktyvumą. Tačiau, skirtingai nei sintetiniai, natūralių augalų preparatai veikia švelniai, neperkraudami organizmo.

Iš mums žinomų ir populiarių augalų adaptogenai yra eleuterokokas, ženšenis ir kiek retesni Lietuvoje kininis citrinvytis, rausvoji radiolė.

Svarbiausia adaptogenų funkcija, kurią gali išnaudoti sportuojantieji, – koordinuoti trijų endokrininių liaukų – hipofizės, antinksčių ir pogumburio – veiklą, daryti įtaką šių liaukų gaminamų hormonų apykaitai, taip pat baltymų sintezei.

Augalai adaptogenai palankiai veikia kepenų funkciją. Kepenys – svarbiausia biochemijos laboratorija mūsų organizme, atsakinga už baltymų ir riebalų perdirbimą, hormonų ir cholesterolio sintezę. Todėl, vartojant adaptogenų, pasinaudojama unikaliu jų veikimo principu ir vienu šūviu pataikoma į kelis kiškius!

Rytų medicina augalų, kurie turi steroidinių junginių, grupėje prioritetą teikia ašvagandai (migdomoji vitanija). Streoidiniai šio augalo junginiai palankiai veikia baltymų sintezę ir turi anabolinį poveikį.

Dar vienas augalas, kuris labiau skirtas vartoti vyrams, yra gulsčioji ragužė (Tribulus terestris). Šį augalą ypač mėgsta profesionaliai sportuojantys.

Eleuterokokų šaknų ir ženšenio ekstraktai, remiantis mokslo tyrimais, veikia kaip antioksidantai. Kaip žinoma, intensyvus fizinis krūvis susijęs su spartesnės medžiagų apykaitos mechanizmais ir oksidacija. Kataboliniai procesai – irimas, šalinimas – taip pat intensyvūs.

Daugiau apie naudinguosius augalus skaitykite "Sveikas žmogus" interneto svetainėje.

SZ logo 2012 RGB

← Atgal į sąrašą